Dezynfekcja a dezynsekcja – różnice i zastosowanie

Mimo że dezynsekcja i dezynfekcja to dwa bardzo podobnie brzmiące słowa, w praktyce oznaczają one zupełnie inne procesy. Choć jedna i druga czynność ma na celu przywrócenie komfortu i bezpieczeństwa korzystania z pomieszczeń zamkniętych i otwartych przestrzeni, różnica pomiędzy nimi jest zasadnicza. Dezynfekcja polega na likwidacji bakterii i drobnoustrojów, a istotą dezynsekcji jest pozbycie się uciążliwych owadów.

Wyjaśniamy podstawowe różnice oraz okoliczności, w których czynności te znajdują swoje zastosowanie. Zapraszamy do lektury!

Dezynsekcja, czyli walka z owadami

Biegające i latające szkodniki są nie tylko uporczywe, ale często stanowią spore zagrożenie – na przykład dla żywności czy produktów spożywczych składowanych w magazynach lub sklepach. Mianem dezynsekcji określa się zespół działań mających na celu trwałe pozbycie się owadów z określonego terenu. W zależności od potrzeb, w ramach tego rodzaju usługi może zostać wykonane odpluskwianie czy odkomarzanie pomieszczeń. Równie często wykonywaną czynnością przez służby dezynsekcyjne jest zwalczanie karaluchów oraz innych niebezpiecznych insektów. Ich praca może obejmować także usuwanie gniazd os i szerszeni.

Podstawą skutecznych działań jest dobór właściwej metody unicestwiania owadów. Do najpopularniejszych sposobów na zwalczanie prusaków i innych niebezpiecznych szkodników zaliczają się działania o charakterze:

  • chemicznym – obejmujące stosowanie różnego rodzaju oprysków, żeli i innych preparatów,
  • fizycznym – polegające na ręcznym zbieraniu owadów, wytrzepywaniu różnego rodzaju powierzchni i tkanin,
  • biologicznym – prowadzone z wykorzystaniem innych organizmów, stanowiących naturalne zagrożenie dla insektów.

Pojęciami często mylonymi przez osoby niemające odpowiedniej wiedzy, są dezynsekcja i deratyzacja. Ta druga czynność obejmuje m.in. odszczurzanie pomieszczeń i likwidację innych gatunków gryzoni oraz ich siedlisk. Może być wykonywana zarówno w domach, na strychach czy w piwnicach, jak i na otwartych przestrzeniach – np. na obszarach całych osiedli mieszkalnych.

Dezynfekcja, czyli odkażanie

W odróżnieniu od deratyzacji dezynfekowanie pomieszczeń lub różnego rodzaju sprzętów koncentruje się na likwidacji mikroorganizmów: bakterii, grzybów, sporów oraz innych zarazków i drobnoustrojów, będących zagrożeniem dla zachowania higieny i czystości. Odkażać można nie tylko wnętrza czy przedmioty, ale również wodę, powietrze czy ludzkie ciało. Do przeprowadzenia tego procesu wykorzystuje się przede wszystkim metody chemiczne, a także fizyczne – np. wyparzanie, promieniowanie UV czy plazmę.

W jakich przypadkach powyższe czynności znajdują zastosowanie?

Zarówno dezynfekcja, jak i dezynsekcja, a także deratyzacja mogą być wykonywane w różnych sytuacjach. Należą do nich odkażanie pomieszczeń po osobach zmarłych czy padniętych zwierzętach. Bardzo często firmy świadczące tego rodzaju usługi wzywane są do usuwania skutków zalań, pożarów czy powodzi. Jednocześnie, likwidacja mikroorganizmów czy owadów może być wymagana np. przy okazji czyszczenia zbiorników wodnych oraz studni, a także pojazdów, wykorzystywanych m.in. do przewozu artykułów spożywczych czy zwłok ludzkich bądź zwierzęcych.

Dezynfekcja i dezynsekcja pomieszczeń – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Choć część działań związanych z likwidacją drobnoustrojów czy insektów można próbować wykonać samodzielnie, znacznie rozsądniejszym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm. Dysponują one wydajnymi i skutecznymi preparatami biobójczymi oraz sprzętem zapewniającym dokładne i bezpieczne dla zdrowia i środowiska odkażanie pomieszczeń.

Przykładem godnego zaufania przedsiębiorstwa jest nasza firma IPEST, od lat działająca w branży DDD - dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja we Wrocławiu i okolicach. Zapewniamy kompleksowe podejście do powierzonych zadań zarówno jeśli chodzi o prace prewencyjne, jak i skuteczne, trwałe usuwanie skutków inwazji szkodników lub gryzoni. Wiedza i wieloletnie doświadczenie pozwalają nam podejmować efektowne działania, nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Potrzebujesz naszych usług?