Co to jest dezynfekcja?

Zadajesz sobie pytanie: co to jest dezynfekcja? Specjalnie dla czytelników naszego bloga przygotowaliśmy szczegółowe kompendium, w którym objaśniamy pojęcie dezynfekcji i najczęściej stosowane metody. Wyjaśniamy również, jaka jest efektywność tego procesu oraz w jakich przypadkach i miejscach warto go zastosować. Usługi DDD – dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja (we Wrocławiu) stanowią specjalność naszej firmy, dlatego na bieżąco śledzimy trendy w tej branży, a swoją wiedzą chętnie dzielimy się z innymi. Zapraszamy do lektury!

Dezynfekcja – co to jest?

Jest to specjalistyczna czynność, która polega na odkażaniu określonej powierzchni. Zabieg ten ma na celu likwidację groźnych drobnoustrojów. Dezynfekcja pozwala niszczyć wirusy (w tym chorobotwórcze), bakterie, grzyby oraz pasożyty. Procesowi poddaje się przedmioty, które mogły zostać skażone.

Metody dezynfekcji

Typy środków wybiera się w zależności od specyfiki mikroorganizmów, które chcemy usunąć. W celu sprawnego i maksymalnie ekonomicznego przeprowadzenia zabiegu specjalistyczne firmy dobierają rozwiązania dopasowane do rodzaju powierzchni oraz jej wielkości.

Profesjonalną dezynfekcję przeprowadza się metodami:

 1. Fizyczną

  Bardzo często wykorzystuje się parę wodną o temperaturze od 100 do 105 stopni Celsjusza. Rozpyla się ją pod ciśnieniem zmniejszonym lub normalnym (najczęściej przy odkażaniu sprzętu medycznego i wyposażenia sanitarnego). Podobną metodę wykorzystuje się do odkomarzania oraz odpluskwiania. Powierzchnie można dezynfekować również promieniami UV – stosuje się fale o długości 256 nm, które niszczą drobnoustroje na przedmiotach oraz w otaczającym powietrzu (jest to jednocześnie idealny sposób na zwalczanie karaluchów i zwalczanie prusaków).

 2. Chemiczną

  Odkażanie przeprowadza się za pomocą preparatów chemicznych. Niektóre z nich wykorzystywane są także do odszczurzania oraz do usuwania gniazd os i szerszeni. Można zastosować m.in.:

  • alkohol etylowy lub izopropylowy,
  • czwartorzędowe sole amoniowe,
  • formaldehydy i aldehydy glutarowe,
  • fenole (krezol i rezorcynol),
  • biguanidy,
  • związki halogenowe (jodyna, chloramina, jodofory),
  • fiolet krystaliczny,
  • mleczan etakrydyny (Rivanol),
  • nadtlenek wodoru (woda utleniona H2O2),
  • nadmanganiany (m.in. nadmanganian potasu, kwasy i zasady),
  • tenzydy (należy do nich popularne mydło).

  W wielu przypadkach zabieg pozwala usunąć również formy przetrwalnikowe bakterii, ale nie daje 100% pewności. Warto więc wiedzieć, że dezynfekcja chemiczna (z medycznego punktu widzenia) nie jest równoznaczna z wyjałowieniem powierzchni.

 3. Termiczno-chemiczną

  Połączenie jednej z metod chemicznych z oddziaływaniem na zanieczyszczony materiał lub przedmiot wysoką temperaturą. Można zastosować np. sparzanie wrzątkiem czy wygotowywanie.

Jaka jest efektywność dezynfekcji?

Skuteczność zabiegu jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju drobnoustrojów, ich nagromadzenia na przedmiocie oraz aktywności fizjologicznej, którą wykazują. Kolejnym istotnym czynnikiem jest wybrana metoda (jej właściwości chemiczne i fizyczne, stężenie oraz czas działania). Ważne jest, aby została ona idealnie dobrana do konkretnej powierzchni. Dezynfekcja jest najbardziej efektywna, gdy środek działa bezpośrednio na przedmioty poddawane oczyszczaniu, a temperatura, pH i wilgotność są dopasowane do wymogów stawianych przez jego producenta.

Zastosowanie dezynfekcji

Zabieg przeprowadza się:

 • w miejscach skażonych (dezynfekcja ogniskowa) – odkażanie środowisk, w których doszło do skażenia konkretnego obiektu (budynku, lokalu) lub przedmiotu materiałem biologicznym,
 • zapobiegawczo – profilaktycznie w miejscach narażonych na działanie wirusów, bakterii, grzybów lub pasożytów (np. w szpitalach, laboratoriach, w łaźniach, saunach, na basenach, stołówkach i innych miejscach użyteczności publicznej).

Dezynfekcja przemysłowa – profesjonalne usługi

Na skalę przemysłową odkażamy obiekty inwentarskie i hodowlane, zakłady produkcyjne, magazyny, środki transportu zwierząt i żywności oraz mieszkania, piwnice, węzły cieplne, zsypy i kosze na śmieci. Stosujemy starannie dobrane środki chemiczne, które nanoszone są różnymi metodami (oprysk, posypywanie, zadymianie, zamgławianie, zanurzenie). W zabiegach wykorzystujemy również promieniowanie UV oraz parę wodną. Jeżeli masz jakieś pytania - zadzwoń do nas!

Potrzebujesz naszych usług?