Na czym polega deratyzacja (odszczurzanie)?

Gryzonie utrudniają Ci życie? Zawitały do Twojej piwnicy, na strych, do firmowego magazynu, na halę produkcyjną lub innego miejsca prywatnego bądź służbowego? Myszy i szczury to ogromny problem wielu zarządców nieruchomości. Są niehigieniczne, mogą roznosić choroby i powodować poważne szkody. Nie wiesz, jak się ich pozbyć? Specjalnie dla czytelników naszego bloga przygotowaliśmy poradnik o deratyzacji. Dowiedz się, w jakim celu się ją przeprowadza oraz jakie metody stosujemy w IPEST, aby usunąć problem raz na zawsze!

Na czym polega deratyzacja?

Pod terminem deratyzacja kryje się metoda skutecznego zwalczania myszy i szczurów. Zabieg pozwala nie tylko usunąć szkodniki z budynku lub posesji, ale także zabezpieczyć teren przed ich kolejną wizytą. Odszczurzanie we Wrocławiu to jedna z naszych specjalności. Atrakcyjny cennik łączymy z profesjonalizmem i najwyższą efektywnością usług.

W jakim celu stosuje się deratyzację?

Gryzonie bardzo szybko rozmnażają się, a ich osiedlenie w pomieszczeniach mieszkalnych, zakładach pracy lub obiektach komercyjnych utrudnia normalne funkcjonowanie. Badania wskazują, że szczur przeciętnie zjada aż 20 gram pokarmu dziennie i wydala około 20 grudek kału i 15 mililitrów moczu. Grupa tych niewielkich zwierząt szybko może wyrządzić ogromne szkody w miejscach, gdzie przechowywana jest żywność. Zanieczyszczenie produktów oraz przenoszenie chorób (m.in. dżumy, gorączki szczurzej czy włośnicy) na otoczenie i człowieka sprawiają, że wytyczne sanitarno-epidemiologiczne są wyjątkowo restrykcyjne w stosunku do tych szkodników.

Warto podkreślić, że zarówno szczury, jak i myszy mają bardzo mocne siekacze i są w stanie błyskawicznie rozgrywać twarde materiały. Potrafią uszkadzać nie tylko opakowania, sprzęt, narzędzia czy linie produkcyjne, ale nawet konstrukcje całych budynków. Przegryzają przewody elektryczne, warstwy izolacji, rury kanalizacyjne. Swobodnie rozmnażająca się populacja może doprowadzić do pożaru, zalania czy zawalenia się konstrukcji obiektu, w którym mieszka.

Profesjonalna deratyzacja najczęściej stanowi jedyną skuteczną metodę w walce z nieproszonymi gośćmi. Jest niezbędna w branży spożywczej i gastronomicznej. Utrzymanie europejskich systemów jakości zaleca ją także dla różnorodnych nieruchomości produkcyjnych, szpitali czy obiektów biurowych.

Gdzie powinno zostać przeprowadzone odszczurzanie?

Usługi odszczurzania przeprowadzane są zarówno w konkretnych pomieszczeniach czy budynkach, jak i na posesjach oraz otwartej przestrzeni. Najczęściej korzystają z nich restauracje, stołówki i kuchnie, sklepy oraz magazyny. Często problem gryzoni zgłaszają również szpitale i przychodnie, zakłady produkcyjne, szkoły czy przedszkola. Fachowe odszczurzanie bywa jedynym rozwiązaniem, aby pozbyć się tego uciążliwego gatunku ze strychów, węzłów cieplnych, piwnic, kontenerów, zsypów oraz koszów na śmieci. Rzadziej zabieg ten stosuje się w ogrodach, na prywatnych posesjach czy w miejskich parkach.

Jakie metody stosuje się do deratyzacji?

Problem z gryzoniami wymaga dokładnego sprawdzenia budynku i jego zabezpieczeń. Kolejnym krokiem jest wyszukanie miejsc, w których bytują szczury lub myszy. Dopiero wtedy można rozpocząć czynności mające na celu ich usunięcie oraz uchronienie przed kolejną wizytą.

Efektywna deratyzacja przeprowadzana jest metodami:

  • fizyczną – polega na umiejętnym zainstalowaniu specjalnych chwytaczy, pułapek sprężynowych i klejowych,
  • chemiczną – jest to aplikowanie trutek, czyli substancji, które powodują likwidację szkodników. W domach prywatnych bardzo ważne jest jednak, aby w miejscu ich zakładania nie było zwierząt domowych (np. kotów).
  • Kolejnym etapem jest usuwanie padłych gryzoni i ich utylizowanie zgodnie z obowiązującymi procedurami. Następnie należy dokładnie zdezynfekować miejsca bytowania. Następnie przeprowadzana jest dezynfekcja zależności. Sposób jej wykonania zależny jest od tego, jak przeprowadzona była deratyzacja. Celem tego procesu jest usunięcie szkodliwych drobnoustrojów. Wykonuje się ją z użyciem bezpiecznych związków chemicznych, ale też za pomocą promieniowania UV czy pary wodnej. Miejsce po dezynfekcji pozostaje sterylne.

    Skuteczna deratyzacja z IPEST

    Zakresem działania IPEST jest DDD – dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja. Usługi świadczymy głównie we Wrocławiu, jednak w razie potrzeby możemy przeprowadzić odszczurzanie również poza tym miastem. Zapraszamy Klientów indywidualnych i firmowych, którzy potrzebują najlepszej pomocy w pozbyciu się myszy i szczurów! W przypadku pytań odnośnie do naszej oferty i cennika – zachęcamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy ewentualne wątpliwości.

    Potrzebujesz naszych usług?