Na czym polega odgrzybianie?

Na ścianach Twojego domu, mieszkania lub firmy pojawiły się nieestetyczne wykwity? Ich zmywanie i zamalowywanie nie tylko nie pomoże, ale nawet może zaszkodzić. Niezbędne jest znalezienie i wyeliminowanie przyczyny problemu oraz profesjonalne odgrzybianie. Wrocław to główna siedziba naszej firmy, dlatego to właśnie na terenie stolicy Dolnego Śląska realizujemy najwięcej zleceń. Zaufaj profesjonalistom i pozbądź się uciążliwego problemu raz na zawsze! Zainteresowany? Czytaj dalej!

Skąd grzyb na ścianach? Poznaj swojego wroga

Pojawienie się grzyba w pomieszczeniach najczęściej jest efektem ich zbyt dużego zawilgocenia. Może do niego dojść wskutek:

 • nieprawidłowej wentylacji,
 • nieszczelnych (lub zbyt szczelnych) okien
 • utrzymywania się wysokiej temperatura we wnętrzach połączonej z brakiem odpowiedniego wietrzenia.

Pleśnie i grzyby mogą pojawić się też przez błędy konstrukcyjne w budynkach – przede wszystkim przy braku termoizolacji lub złym jej położeniu bądź nieodpowiednio wykonanych fundamentach. Problem występuje również w starszych budynkach, w których przecieka dach lub rynny nie odprowadzają deszczówki.

Grzyby do rozwoju potrzebują specyficznego mikroklimatu – ciepłego i wilgotnego. Z tego powodu najczęściej pojawiają się w domowych kuchniach i łazienkach. Charakterystycznym objawem są wykwity w górnych rogach ścian (tuż przy suficie) oraz nieprzyjemny zapach stęchlizny. Problem niestety sam nie zniknie, a zignorowany będzie się rozprzestrzeniał. Pamiętaj, że wdychanie zarodników grzyba jest bardzo niebezpieczne dla człowieka i może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego. W początkowym etapie pleśń możesz spróbować usunąć samodzielnie. Przy większych wykwitach, niezbędne jest skorzystanie z pomocy specjalistycznej firmy, która przeprowadzi odgrzybianie i pomoże Ci pozbyć się zmartwienia.

Jakie metody odgrzybiania stosuje się w budynkach?

Skuteczne odgrzybianie wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni. Należy:

 • oczyścić zagrzybioną przestrzeń z zanieczyszczeń (m.in. powłok malarskich),
 • zestrugać zniszczone drewno do zdrowej części,
 • wysuszyć drewno do wilgotności 18-20% (przy stosowaniu środków oleistych i rozpuszczalnikowych).

W budynkach stosuje się 2 typy impregnacji:

 • powierzchniową,
 • wgłębną.

Impregnacja powierzchniowa

Polega na nasyceniu środkiem grzybobójczym zewnętrznej warstwy materiału – do głębokości 5 mm.

Wykorzystuje się:

 • smarowanie – wielokrotne pokrywanie powierzchni roztworem za pomocą szczotki lub pędzla,
 • opryskiwanie – idealne do impregnacji dużych lub trudno dostępnych nawierzchni. Środek nanosi się za pomocą opryskiwacza elektrycznego lub pneumatycznego.

Impregnacja wgłębna

Są to metody pozwalające wprowadzić impregnat na głębokość od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu milimetrów (aż do całkowitego nasycenia drewna).

Stosuje się:

 • iniekcję – do drewna wprowadza się środek grzybobójczy za pomocą strzykawki (np. w spękania czy otwory wylotowe po owadach), a następnie całość okrywa się szczelnie folią (na 48 godz.). W przypadku zagrzybienia innych materiałów wykonuje się nawiercenia otworów pod kątem 45 stopni, o głębokości 1 cm w odstępach co 10-15 cm. Następnie we wgłębienia wkłada się lejki i wlewa środek przeciwko grzybom i pleśniom,
 • nawiew gorącego powietrza – powietrze podgrzane w nagrzewnicy do około 80 – 110 stopni C doprowadza się do drewnianej więźby dachowej. W środku najgrubszej belki wykorzystuje się urządzenie do pomiaru temperatury. Odgrzybianie przeciętnie trwa około 6-8 godzin i musi być wykonywane pod ścisłym nadzorem (ze względu na niebezpieczeństwo pożaru). Następnie nanosi się na powierzchnię środki ochrony drewna,
 • fale elektromagnetyczne – metoda dedykowana zarówno do drewna, jak i podłoży mineralnych. Silne nagrzewanie (do temp. około 50-60 stopni C) w krótkim czasie powoduje skuteczne wyniszczenie mikroorganizmów.

Skuteczne odgrzybianie z IPEST

IPEST świadczy usługi DDD, czyli dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja oraz odgrzybianie we Wrocławiu i okolicach. Mamy bogate doświadczenie w niszczeniu grzybów i pleśni w blokach, kamienicach i domach jednorodzinnych, na poddaszach, w piwnicach oraz obiektach firmowych (magazyny, hale produkcyjne, wiaty usługowe itp.). Zapraszamy do kontaktu – zdiagnozujemy przyczynę wykwitów i skutecznie je usuniemy.

Potrzebujesz naszych usług?