Na czym polega fumigacja?

Szkodniki stanowią ogromne zagrożenie dla drewna oraz opakowań wykonanych z tego materiału. Masz problem z boazerią, meblami w domu lub towarem przechowywanym w firmowym magazynie czy gospodarstwie rolnym? A może planujesz założenie przedsiębiorstwa transportowego i zgodnie z przepisami obowiązuje Cię fumigacja? Wrocław to miejsce, gdzie mieści się siedziba naszej firmy, dlatego to właśnie tu najczęściej realizujemy zlecenia. Nasi specjaliści pomogą Ci dostosować się do przepisów i ochronić drewno. Zainteresowany? Zapraszamy do lektury krótkiego kompendium wiedzy na ten temat!

Co to jest fumigacja?

Profesjonalna fumigacja (z łac. fumigatio – dymienie) to proces polegający na zwalczaniu szkodników (owady, gryzonie) za pomocą związków chemicznych, które są rozpylane jako dym, para lub gaz. Substancje wykorzystywane do zabiegu w branży określa się terminem fumigantów. Metoda ta daje dobre i skuteczne efekty, a zarazem pozostaje neutralna dla odkażanych materiałów. Z tego powodu jest bezpieczna m.in. w przemyśle spożywczym czy rolnictwie.

Jak przebiega fumigacja?

Proces fumigacji przeprowadzany jest w dwóch etapach. Pierwszym krokiem jest suszenie drewna. Podgrzewa się je w temperaturze 56 stopni C przez około 30 minut. Kolejnym czynnikiem jest odkażanie specjalnym gazem ciężkim (o charakterystycznych cechach fizycznych). Po rozpyleniu nie unosi się on w górę, ale opada ku podłożu (to gwarantuje bezpieczeństwo pracującej ekipy). Cząsteczki gazu przenikają do struktury drewna i zabijają szkodniki, które w nim żyją (zarówno rozwinięte insekty, jak i larwy).

Najczęściej stosuje się fosforowodór – gaz powstały z fosforu glinu. Jest neutralny dla materiału, na którym osiada, nie pozostawia żadnego zapachu czy śladu chemicznego i pozostaje w 100% bezpieczny dla produktów przewożonych w opakowaniach (w tym żywności). Zastąpił on powszechnie używany wcześniej bromek metylu, który miał niekorzystny wpływ na powstawanie efektu cieplarnianego.

Co podlega fumigacji?

Zabieg najczęściej stosuje się do usuwania szkodników z elementów drewnianych (palety, skrzynie, beczki i inne opakowania). Pozwala zlikwidować m.in. spuszczela pospolitego, drwalnika paskowego, kołatka domowego oraz inne organizmy drążące kanaliki.

Fachową fumigację można zastosować także do odkażania innych materiałów. Często jest wykorzystywana w:

  • transporcie – oprócz opakowań drewnianych do kontenerów czy całych naczep,
  • rolnictwie – do silosów, zboża (gazowanie jest bardzo skuteczne w zwalczaniu wołka zbożowego),
  • ogrodnictwie – m.in. do zwalczania kretów oraz owadów rozwijających się w glebie, które mogą niszczyć zasiane nasiona lub podgryzać rozwijające się systemy korzeniowe,
  • przetwórstwie – do likwidacji szkodników w zakładach produkcji żywności,
  • bibliotekach i archiwach – jako bezpieczny sposób na zwalczanie szkodników mogących zagrażać księgozbiorom i dokumentom,
  • budownictwie – do niszczenia szkodników elementów konstrukcji wykonanych z drewna.

Obowiązkowa fumigacja – kogo obowiązuje?

Transport międzynarodowy objęty jest standardem ISPM 15 (International Standard for Phytosanitary Measure). Fumigacja eksportowa ma na celu ochronę przed przemieszczaniem się licznych gatunków szkodników, które mogłyby stać się zagrożeniem dla żywych drzew. Przepisy wprowadzono w życie w 2002 roku – opracowała je Międzynarodowa Konwencja Ochrony Roślin (IPPC) działająca przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zgodnie z ISPM niezbędne jest stosowanie w międzynarodowej wymianie handlowej opakowań z drewna poddanego zabiegom niszczącym szkodniki oraz naniesienie na nie rozpoznawalnego znaku potwierdzającego zachowanie standardu (IPPC).

W Polsce obok znaku IPPC wypala się informację o sposobie fumigacji:

  • DB – dla drewna poddanego mechanicznej obróbce w celu usunięcia resztek kory,
  • MB – dla gazowania bromkiem metylu,
  • HT – dla drewna wysuszonego komorowo.

Szybka i sprawna fumigacja z IPEST

Profesjonalne usług DDD, czyli dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja oraz fumigacja we Wrocławiu stanowią naszą specjalność. Mamy doświadczenie w realizacji zleceń na rzecz osób prywatnych, firm transportowych i zakładów przemysłowych działających w wielu różnych branżach. Zapraszamy do kontaktu – sprawnie wycenimy koszty zabiegu i skutecznie usuniemy problem ze szkodnikami!

Potrzebujesz naszych usług?