Jak zwalczać prusaki?

Te nieprzyjemne insekty najczęściej pojawiają się w mieszkaniach w blokach. Prusaki nie tylko wzbudzają obrzydzenie, ale także zagrażają zdrowiu – zanieczyszczają żywność w miejscu swojego bytowania i mogą przenosić poważne choroby. Usługi określane wspólnym mianem DDD, czyli dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja stanowią naszą specjalność, dlatego doskonale wiemy, jak skutecznie zwalczać prusaki. Zainteresowany? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat i poznaj niezawodne metody!

Co warto wiedzieć o prusakach?

Są to owady należące do gatunku karaczanów (Blattella germanica). Prusak (powszechnie określany także mianem karaczana, karalucha lub karakona) ma ciało w złotobrązowym kolorze, o długości około 1-1,5 cm. Jego wyróżnikiem są: sztywny pancerz, ruchliwe i długie czułki oraz trzy pary odnóży pokrytych mikroskopijnymi kolcami. Insekty błyskawicznie się poruszają – dzięki specjalnym haczykom na zakończeniu nóg, mogą bez problemów wspinać się po szorstkich oraz gładkich powierzchniach.

Kłopotliwe prusaki zazwyczaj występują w ciepłych i wilgotnych miejscach. Idealne warunki do bytowania stwarzają im mieszkania w blokach, ale często stanowią również problem w piekarniach czy przetwórniach. Mogą pojawić się w restauracjach, hurtowniach żywności, magazynach, szpitalach.

Są aktywne w nocy, dlatego początkowo łatwo jest ich nie zauważyć. Pożywiają się po zapadnięciu zmroku oraz tuż przed świtem. Ich ulubionym miejscem są produkty spożywcze – pieczywo, owoce, warzywa, mąka, cukier. Mogą jednak odżywiać się także papierem, klejem, a nawet ubraniami. Jako jedyne owady na świecie są w stanie strawić… włosy. Zanieczyszczają żywność odchodami, co powoduje rozwój bakterii i pleśni oraz może wywołać biegunkę.

Warto wiedzieć, że prusaki są nosicielami wielu groźnych zarazków chorobotwórczych. Mogą przenieść na człowieka m.in.:

  • tężec,
  • cholerę,
  • gruźlicę,
  • trąd,
  • larwy nicienia.

Zwalczanie prusaków – domowe sposoby

Zastanawiasz się, jak pozbyć się z mieszkania tych nieproszonych gości? Zwalczanie prusaków domowymi sposobami jest możliwe, ale długotrwałe i bardzo uciążliwe. Polega ono przede wszystkim na stworzeniu warunków, które nie sprzyjają ich bytowaniu. Ważne jest częste sprzątanie wnętrz, uszczelnienie systemu wodociągowego, wyparzenie otworów ściekowych wrzącą wodą oraz przechowywanie żywności w szczelnych pojemnikach.

Wśród domowych metod polecane są także:

  • roztwór amoniaku – należy umyć nim krawędzie szafek, rury i podłogi,
  • proszek do pieczenia z cukrem pudrem – taką mieszankę wystarczy rozsypać na kartce w miejscach wędrówki owadów,
  • liście laurowe – pokruszone trzeba rozsypać na blatach i podłodze.

Profesjonalne zwalczanie prusaków

Własne sposoby sprawdzą się jedynie w miejscach, gdzie występują pojedyncze osobniki. Prusaki są bardzo odporne na niesprzyjające warunki (mogą przeżyć bez dostępu do jedzenia do 40 dni) oraz błyskawicznie się rozmnażają. Co około 2-3 tygodnie wykluwają się nowe insekty, a w kwartał liczebność całej populacji w danym miejscu może wzrosnąć nawet… 30-krotnie.

Należy pamiętać, że ciało szkodników jest spłaszczone, co pozwala im sprawnie przeciskać się przez niewielkie szpary. Mogą wędrować kratkami wentylacyjnymi, pionami CO, rurami (np. przez zlewy, umywalki, instalacje gazowe). Wystarczy, że w jednym mieszkaniu w bloku pojawią się te uciążliwe insekty, a błyskawicznie rozprzestrzenią się na wszystkie piętra.

Jedynym skutecznym rozwiązaniem staje się wtedy profesjonalne zwalczanie prusaków. Zabieg dezynsekcji obejmuje sprawdzenie miejsc, z których wydostają się szkodniki i rozpylenie w nich specjalnie dobranych środków biobójczych.

Stosuje się:

  • żelowanie – preparat z dużą zawartością białka, wody i specjalnych feromonów zwabia prusaki, a następnie je zabija. Jest on bezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych, dlatego nie wymaga opuszczania pomieszczeń,
  • zamgławianie ULV – truciznę rozprowadza się za pomocą oprysku drobnokroplistego, który wnika w drobne szczeliny i uśmierca bytujące w nich szkodniki.

Zwalczanie prusaków we Wrocławiu z IPEST

Oferujemy bardzo skuteczne zwalczenie prusaków. Wrocław stanowi główny teren działania naszej firmy. Przeprowadzamy dezynsekcję w domach i blokach, sklepach, magazynach, restauracjach oraz wszelkiego typu zakładach. Zapraszamy do kontaktu – wspólnie pozbędziemy się nieproszonych gości z Twoich prywatnych lub firmowych pomieszczeń!

Potrzebujesz naszych usług?