Jak zwalczać karaluchy?

Wyróżnia je odpychający wygląd i bardzo wysoka odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne. Karaluchy najchętniej zasiedlają kuchnie, spiżarnie, piwnice i rury kanalizacyjne. Ich widok w domu nie należy do przyjemnych, dlatego każdy chce szybko pozbyć się tych nieproszonych gości. Zwalczanie karaluchów to jedna ze specjalności naszej firmy z Wrocławia. W tym wpisie dzielimy się z Tobą sprawdzonymi metodami, które pozwalają pokonać tego bardzo trudnego wroga. Zapraszamy do lektury!

Co warto wiedzieć o karaluchach?

Należą do owadów, które dobrze przystosowały się w toku ewolucji i są w stanie przeżyć w niemal każdych warunkach. Nie straszne są im bardzo wysokie i niskie temperatury, zakwaszone środowisko, a nawet promieniowanie nuklearne. Bez dostępu do pożywienia i wody są w stanie wytrwać nawet ponad miesiąc (do około 40 dni) i przeżyć tydzień po utracie… głowy. Z tego powodu tępienie karaluchów bywa naprawdę trudnym zadaniem.

Jak je rozpoznać?

Występuje około 4 tysiące różnych gatunków tego uciążliwego owada. W Polsce żyje jednak tylko 16, a 2 z nich szczególnie utrudniają życie – karaczan prusak oraz karaczan wschodni.

  • Mają kolor od ciemnoczerwonego do czarnego,
  • ich ciało ma do 3 cm długości,
  • na głowie mają parę czułek, które mogą być nawet dłuższe od tułowia.

U dorosłych osobników rozwijają się skrzydła, ale nie są one wykorzystywane. Odnóża porośnięte są przez niewielkie włoski wychwytujące ruch powietrza. W ten sposób bardzo czuły system nerwowy szybko odczytuje niebezpieczeństwo, a sprytny insekt może nawet 25 razy na sekundę zmienić kierunek biegu. To sprawia, że karaczany są bardzo zwinne, a ich złapanie graniczy z cudem.

Owady najczęściej żyją w stadach. Uwielbiają ciepłe, zaciemnione i wilgotne miejsca, w których mogą schować się i wypocząć (żerują w nocy). Są niemal wszystkożerne – jedzą nie tylko resztki pożywienia, ale także papier czy klej.

Sposoby na skuteczne zwalczanie karaluchów

Skuteczne tępienie niechcianych lokatorów domowymi sposobami bywa bardzo trudne. Jednocześnie przenoszą one wiele bakterii i zagrażają zdrowiu ludzi (mogą być nosicielem m.in. żółtaczki, tyfusu, gruźlicy lub czerwonki), dlatego walka z nimi jest konieczna.

Jedną z najpopularniejszych metod, pozwalających na zwalczanie karaluchów, są trutki. W ich składzie znalazły się nie tylko substancje zabijające insekty, ale i wabiące je i zachęcające do spożycia. Sposób ten dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach zamkniętych (domowych kuchniach, szpitalach, restauracjach, hotelach itp.). Dostępne są trutki ciekłe, żelowe oraz stałe. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że wnętrza nie wymagają wyłączenia z użytku.

Do tępienia karaluchów wykorzystuje się również:

  • fumigację – to tradycyjne rozwiązanie polega na użyciu gazowych środków owadobójczych. Tzw. bombę na karaluchy (np. diptron fogger, multifogger) najczęściej stosuje się, gdy populacja jest bardzo duża i inne metody zawodzą,
  • metodę cieplną – jest to ekologiczny sposób walki z tymi odpornymi insektami. Sprawdza się on do likwidowania wszystkich form owada (od jaj, przez larwy, aż po osobniki dorosłe). Pomieszczenie należy bardzo dokładnie uszczelnić, a następnie wdmuchać do niego gorące powietrze (za pomocą odpowiedniego sprzętu do dezynsekcji). Temperatura musi osiągnąć 60°C,
  • metodę oprysku – sposób ten jest polecany do niewielkich powierzchni (np. domowych kuchni, spiżarni, piwnic, restauracji czy sklepów). Specjalny koncentrat na karaluchy należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach podanych przez producenta. Kolejnym krokiem jest rozpryskanie roztworu w strategicznych miejscach (gniazda, trasy przejść, kryjówki, punkty pobierania pokarmu).

Podsumowanie

Polecamy profesjonalne usługi DDD - zwalczanie karaluchów. Wrocław i najbliższe okolice to obszar, na którym najczęściej realizujemy zlecenia. Pomożemy Ci raz na zawsze pozbyć się z domowych lub firmowych pomieszczeń kłopotliwych karaczanów. Każdemu Klientowi doradzamy metodę, która nie tylko pozwoli odnieść najlepsze efekty, ale jednocześnie będzie możliwie jak najmniej uciążliwa. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem.

Potrzebujesz naszych usług?