Jak usuwa się gniazda os i szerszeni?

Owady często bytują w pobliżu skupisk ludzkich. Ich użądlenia są bardzo bolesne, a dla osób uczulonych na jad mogą okazać się naprawdę niebezpieczne. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak powinno wyglądać prawidłowe usuwanie gniazd os oraz szerszeni. Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak pozbyć się uciążliwych lokatorów ze swojego najbliższego otoczenia i jednocześnie nie narazić się na ich atak!

Owady z rodziny osowatych – co warto o nich wiedzieć?

Niewielkie osy mają gładkie odwłoki z wyraźnie zaznaczonymi jasnożółtymi i czarnymi paskami. Bardzo często budują swoje gniazda w rynnach, wolnych przestrzeniach pod dachem, na strychach czy na drzewach w przydomowych sadach. Przyciągają je intensywne zapachy, dlatego tak chętnie przylatują do napojów i jedzenia (zwłaszcza ciast i innych słodkości) pozostawianych na tarasach, stołach czy blatach kuchennych (przy otwartym na oścież oknie). Latem mogą stać się prawdziwą plagą utrudniającą swobodne podawanie posiłków i spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Kolejnym uciążliwym wrogiem bywają szerszenie. Należą do rodziny osowatych (Vespidae). W Polsce żyje odmiana europejska, która żywi się przede wszystkim owadami (pszczoły, muchówki), oraz sokami drzew i owoców (stanowi znanego od lat szkodnika sadów). Mają żółty odwłok w czarne paski i rudo-czarną głowę. Robotnica ma długość około 17-24 mm, samiec 21-23 mm, a królowa nawet 25-35 mm. Atakują, gdy wyczuwają zagrożenie, które zbliża się do ich gniazda, dlatego w pobliżu ich miejsca pobytu należy zachować szczególną ostrożność.

Ukąszenie przez te owady jest bardzo bolesne. Ich jad szczególnie niebezpieczny jest dla osób uczulonych. Może on wywołać wstrząs anafilaktyczny – wtedy jedynym ratunkiem jest podanie adrenaliny (w przeciwnym wypadku człowiek dusi się).

Usuwanie os i szerszeni – jak tego NIE robić?

Można znaleźć wiele internetowych porad na usuwanie os i szerszeni. Warto jednak pamiętać, że owady te są dość agresywne i gdy tylko poczują zagrożenie, natychmiast przystępują do intensywnego ataku.

  • palenia – gniazda szerszeni i os są zbudowane z cieniutkiej celulozy, którą robotnice wytwarzają z przeżutej miazgi drewnianej. Materiał ten jest łatwopalny. Ogień nie jest jednak skuteczny, owady uciekają i zachowują się gwałtownie, mogą także pożądlić osoby postronne,
  • polewania wodą – zwalczanie os i szerszeni za pomocą wody to zły pomysł. Błonkoskrzydłe stają się wtedy agresywne i zaczynają atakować,
  • strącania – wiele osób próbuje strącić gniazdo długim kijem czy rakietą. Metoda ta jest niebezpieczna i nie spowoduje wytępienia owadów.

Skuteczne opryski

Najlepszym sposobem na te agresywne owady jest dezynsekcja. Profesjonaliści wykorzystują specjalne gaśnice zawierające preparat chemiczny niszczący błonkoskrzydłe. Jest on rozpylany pod dużym ciśnieniem, dlatego pozwala pozbyć się większości dorosłych osobników z odległości około 5-7 m.

Specjaliści zawsze ubierają się w ochronne kombinezony, które pozwalają zakryć twarz i całą głowę, stopy oraz ręce, co nie naraża ich na ukąszenia. Zabieg najlepiej przeprowadzać w nocy, kiedy owady śpią. W pobliżu os i szerszeni lepiej nie używać światła (np. latarki).

Na drugi dzień po wykonaniu oprysku, można ostrożnie podejść do gniazda, delikatnie okryć je czarnym workiem na śmieci z grubej folii, szczelnie go zawiązać i włożyć do kontenera z pokrywą.

Jak zapobiegać powstawaniu gniazd os i szerszeni?

Nie chcesz, aby w pobliżu Twojego domu zamieszkały te uciążliwe i groźne owady? Pamiętaj, aby uszczelniać pęknięcia, które pozwoliłyby im wejść na strych, pod dach lub w inne miejsca. W oknach i drzwiach domu możesz zamontować moskitiery. Wokół ogrodu porozmieszczaj pułapki na osy (specjalne wabiki dostępne są m.in. w sklepach ogrodniczych).

Skuteczne zwalczenie os i szerszeni z iPest

Usługi DDD – dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja to podstawa naszej oferty. Wrocław i okolice są głównym terenem działania fachowców z iPest. Zapewniamy szybkie zwalczanie os i szerszeni w domach jednorodzinnych, ogrodach, blokach, firmach oraz wszelkiego typu obiektach użyteczności publicznej. Sprawnie poradzimy sobie z agresywnymi owadami i zapobiegniemy niebezpiecznym użądleniom!

Potrzebujesz naszych usług?