Metody dezynfekcji

Pozwala na skuteczne niszczenie bakterii, wirusów (w tym SARS-CoV 2 wywołującego COVID-19), grzybów czy pasożytów. Dezynfekcja usuwa drobnoustroje chorobowe ze skażonych powierzchni. Jakie metody i środki stosuje się do tego zadania? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najpopularniejsze sposoby, które wykorzystujemy także w IPEST!

Czym jest dezynfekcja?

Jest to zabieg, który ma na celu zniszczenie drobnoustrojów znajdujących się na przedmiotach oraz różnych powierzchniach – w tym także ich form wegetatywnych. Dezynfekcja nie jest jednak równoznaczna ze sterylizacją, ponieważ nie zawsze pozwala zniszczyć przetrwalniki mikroorganizmów (zdezynfekowany materiał nie będzie więc całkowicie jałowy).

Ostateczny wynik postępowania jest zależny od gatunku, ilości i aktywności fizjologicznej drobnoustrojów, czynników środowiskowych (wilgotność, temperatura, pH itp.) oraz wykorzystanego środka (w tym jego stężenia oraz właściwości fizycznych i chemicznych).

Dezynfekcja fizyczna

Jest to naturalna metoda, która pozwala uzyskać zadowalające efekty, a jednocześnie nie ma wpływu na środowisko czy zdrowie osób korzystających z pomieszczeń. Najczęściej dezynfekcja jest przeprowadzana za pomocą pary wodnej osiągającej temperaturę od 100 do 150 stopni C. Można ją stosować pod zmniejszonym lub normalnym ciśnieniem. Ten ostatni sposób zwykle jest wykorzystywany do odkażania sprzętu sanitarnego.

Skuteczne oczyszczanie coraz częściej przeprowadza się za pomocą promieniowania UV. Profesjonalny sprzęt pozwala uzyskać falę o długości 256 nm, które są w stanie zniszczyć wirusy, bakterie czy grzyby krążące w powietrzu oraz osiadające na różnego typu powierzchniach. W tym ostatnim przypadku warto skorzystać z pomocy firmy oferującej profesjonalne usługi DDD – dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja, która posiada specjalistyczny sprzęt.

Dezynfekcja chemiczna

Bardzo popularną metodą jest dezynfekcja chemiczna. Do zabiegu wykorzystywane są różnego typu substancje, które starannie dobiera się pod kątem gatunku drobnoustrojów, ich nagromadzenia oraz miejsca, w jakim ma zostać przeprowadzony.

W odkażaniu stosowane są m.in.:

  • czwartorzędowe sole amoniowe,
  • aldehydy (np. aldehyd glutarowy czy formaldehyd),
  • alkohol etylowy,
  • alkohol izopropylowy,
  • fenole (rezorcynol, krezol),
  • związki halogenowe (chloramina, jodyna, fiolet krystaliczny, jodofory, mleczan etakrydyny – powszechnie znany jako Rivanol),
  • nadtlenek wodoru (woda utleniona),
  • nadmanganiany (potasu, kwasy tenzydy – mydło),
  • związki metali ciężkich (srebra, rtęci, miedzi).

Związki chemiczne można nanosić na odkażane powierzchnie za pomocą różnych metod. Dopasowuje się je przede wszystkim do wielkości obszaru, na którym ma być przeprowadzany zabieg. W pomieszczeniach często stosuje się zadymianie, zamgławianie oraz opryski, które pozwalają na dezynfekcję powietrza oraz sprzętów, urządzeń, maszyn czy mebli znajdujących się w budynkach.

Zależy Ci na usunięciu drobnoustrojów z niewielkich przedmiotów? Idealnym sposobem może okazać się zanurzanie oraz posypywanie.

Dezynfekcja termiczno-chemiczna

Do walki z mikroorganizmami można wykorzystać również metody termiczno-chemiczne. Łączą one zalety środków chemicznych z dodatkowym oddziaływaniem bardzo wysokiej temperatury. Materiały można wygotowywać, drobne rzeczy sparzyć wrzątkiem, a powierzchnię zamgławiać parą wodną.

Gdzie najczęściej przeprowadza się dezynfekcję?

Zabieg ten często stosowany jest w zakładach produkcyjnych, magazynach, obiektach handlowych (sklepy, hurtownie). Dezynfekcja pozwala na skuteczne czyszczenie środków komunikacji publicznej oraz pojazdów, naczep i przyczep służących do przewożenia żywności czy zwierząt. Można ją wykonać także w budynkach inwentarskich, altanach śmietnikowych, węzłach cieplnych, na strychach czy w piwnicach.

Skuteczna dezynfekcja z IPEST

Branża DDD, czyli dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja stanowi naszą specjalność. Polecamy usługi odkażania skierowane w stronę firm, instytucji, zarządców nieruchomości oraz osób prywatnych – działamy na terenie Wrocławia. Wykorzystujemy nowoczesne metody chemiczne i fizyczne. Chcesz poznać więcej szczegółów? Skontaktuj się z przedstawicielem IPEST (http://www.ipest.pl/kontakt) i zadaj interesujące Cię pytania.

Potrzebujesz naszych usług?