Dlaczego deratyzacja we Wrocławiu jest obowiązkowa?

Szczury bardzo szybko się rozmnażają, dlatego ważne jest podjęcie odpowiednich kroków, aby ograniczać ich populację. Skuteczną metodą, która pozwala wygrać walkę z tymi popularnymi szkodnikami, jest deratyzacja. W IPEST stanowi ona jedną z podstawowych usług, dlatego na naszym firmowym blogu, postanowiliśmy wziąć ją pod lupę. Wyjaśniamy, kiedy i dlaczego jest obowiązkowa. Naszym miejscem działania jest Wrocław, dlatego opieramy się na uchwale obowiązującej w stolicy Dolnego Śląska. Przeczytaj i dowiedz się, skąd wynikają przepisy!

Deratyzacja we Wrocławiu – poznaj podstawy prawne

Obowiązek przeprowadzania deratyzacji w naszym mieście nakłada Uchwała nr XXV/672/20 Rady Miejskiej w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia z 23 lipca 2020 roku. Dokument ten określa wymagania dotyczące postępowania z odpadami komunalnymi oraz inne przepisy dotyczące utrzymania ładu i porządku. W Rozdziale 13. wskazano obszary obowiązkowej deratyzacji oraz terminy jej przeprowadzania.

Zgodnie z zapisami o odszczurzanie muszą koniecznie zadbać właściciele lub zarządcy m.in.:

  • budynków wielorodzinnych podpiwniczonych (wraz z altankami śmietnikowymi i wolnostojącymi pomieszczeniami pomiędzy blokami),
  • lokali gastronomicznych i wszelkich obiektów prowadzących żywienie zbiorowe,
  • obiektów handlowych z branży spożywczej,
  • magazynów żywności i płodów rolnych,
  • zakładów przetwarzających żywność.

Cykliczna deratyzacja obowiązuje również szpitale, hotele, internaty, bursy i domy akademickie, obiekty zbierające i przetwarzające odpady, schroniska dla zwierząt oraz ogrody zoologiczne.

Zabieg należy przeprowadzać:

  • 3 razy w roku na terenie centrum Wrocławia – w terminach 1-31 marca, 1-30 lipca, 1-30 listopada,
  • 2 razy w roku w pozostałych częściach miasta – w terminach 1-31 marca oraz 1-30 listopada.

Wykonanie deratyzacji jest także obligatoryjne każdorazowo, gdy na terenie nieruchomości pojawi się populacja gryzoni.

Dlaczego deratyzacja jest tak ważna?

Gryzonie przez wieki były dużym problemem na całym świecie. Szczury przenosiły wiele chorób (m.in. dżumę, tyfus czy gorączkę szczurzą), które zagrażały mieszkańcom Europy. Czasami zarazki trafiały do organizmu człowieka pośrednio, np. poprzez ukąszenia wesz i pcheł czy picie wody lub spożywanie żywności zanieczyszczonej przez szczury.

Wraz z rozwojem cywilizacji, ogólnym wzrostem higieny i postępem medycyny epidemie stały się rzadsze. W Polsce do budynków przedostają się głównie 2 gatunki – szczur śniady oraz wędrowny. Nie oznacza to jednak, że można ignorować rozwój populacji tych gryzoni. Deratyzacja jest koniecznością ze względu na ich błyskawiczne rozmnażanie się oraz bardzo wysoką odporność na niemal każde warunki.

Warto zwrócić uwagę na sytuację widoczną w tzw. krajach Trzeciego Świata. W wielu metropoliach Azji i Afryki plagi szczurów nadal są ogromnym problemem. W RPA (slumsy Kapsztadu) zdarzają się nawet przypadki zagryzienia dzieci. W miejscach, w których utracono kontrolę nad szkodnikami, gryzonie dorastają nawet do długości… 90 cm (wraz z ogonem). Zagrożenie epidemiologiczne jest tutaj ogromne, a liczne choroby stają się praktycznie nie do opanowania – ze względu na bardzo niski poziom afrykańskiej medycyny.

W Polsce oczywiście nie dochodzi do tak ekstremalnych wydarzeń, ale regularna deratyzacja jest koniecznością, aby nie dopuścić do nawrotu plagi szczurów.

Profesjonalna deratyzacja we Wrocławiu – sprawdź naszą ofertę!

Chcesz zamówić profesjonalne odszczurzanie i pozbyć się nieproszonych gości ze swojej posesji? DDD – dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja stanowią naszą specjalność. Siedziba IPEST mieści się we Wrocławiu, który słynie ze starego budownictwa (zabytkowe kamienice) i dostępu do wody – warunki te są idealne dla rozwoju szczurów. Dlatego stosujemy skuteczne metody chemiczne i fizyczne. Zamów nasze usługi i przekonaj się, że naprawdę szybko pozbędziemy się problemu z uciążliwymi gryzoniami.

Potrzebujesz naszych usług?