proces odpluskwiania

Pluskwy żywią się krwią ludzką, dlatego ich ukąszenia powodują swędzenie i mogą prowadzić do alergii skórnej. Pojawiające się krostki to jednak nie jedyne zagrożenie związane z ich obecnością w domu czy firmie. Mogą one także przenosić wiele niebezpiecznych chorób (w tym gronkowca, drobnoustroje wywołujące żółtaczkę typu B czy sepsę). Jak prawidłowo przeprowadzić odpluskwianie? Przeczytaj nasz poradnik i skutecznie pozbądź się tych uciążliwych owadów ze swojego otoczenia.

Co warto wiedzieć o pluskwach?

Pluskwy domowe (Cimex lectularius) znane są również jako „wszy ścienne”. Dorosłe osobniki mają około 0,5 cm długości, lekko spłaszczone ciało z małą głową i dużym odwłokiem oraz ciemnobrązowy kolor (po pożywieniu krwią staje się on purpurowy).

Trudno jest przeprowadzić odpluskwianie domowymi sposobami, ponieważ szkodniki te poruszają się bardzo szybko. Żerują przede wszystkim w nocy, dlatego wiele osób początkowo nie zauważa problemu. Ich gniazda najczęściej znajdują się w zakamarkach pomieszczeń – mogą gromadzić się pod tapetą, boazerią, w obiciach mebli (kanap, foteli, puf) czy pod wykładziną. O ich obecności najczęściej świadczy pojawienie się czarnych odchodów.

Insekty te błyskawicznie się rozmnażają – jedna samica może złożyć nawet 500 jaj w ciągu całego życia, a nowe osobniki rozwiną się już w 4-6 dni. Z tego powodu warto możliwie jak najszybciej rozpocząć walkę z niechcianymi lokatorami. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców. Profesjonalne odpluskwianie we Wrocławiu przeprowadzane przez naszą firmę pozwala skutecznie pozbyć się niechcianych mieszkańców.

Jak przygotować lokal do odpluskwiania?

Zabieg polega na opryskiwaniu wnętrza specjalnie dobranymi preparatami chemicznymi. Bardzo dobre efekty uzyskuje się metodą zamgławiania ULV. Urządzenie generuje zimną mgłę, która dociera nawet w najtrudniej dostępne zakamarki i truje chowające się insekty.

Przed wizytą ekipy warto odpowiednio przygotować lokal do odpluskwiania. Należy:

  • odsunąć łóżka i inne meble około 5 cm od ścian,
  • spakować do szczelnych worków wszystkie produkty spożywcze i higieniczne,
  • zabezpieczyć TV i inny sprzęt elektroniczny.

Co zrobić po zabiegu?

Lokal powinien być bezpieczny dla użytkowników po około 12 godzinach od odpluskwiania chemicznego.

Po upływie czasu karencji należy:

  • otworzyć wszystkie okna i wywietrzyć wnętrze,
  • wyczyścić blaty, szafki i inne płaskie powierzchnie środkami dezynfekującymi,
  • umyć ciepłą wodą z mydłem wszystkie tapicerki mebli (wygodne będzie użycie odkurzacza piorącego),
  • wyprać wszystkie tkaniny w temperaturze minimum 60 stopni C.

Często jedno pryskanie nie jest wystarczające aby pozbyć się całej kolonii insektów. Bardzo ważne jest więc stałe obserwowanie śladów obecności pluskiew i w razie potrzeby zamówienie kolejnej dezynsekcji. Gdy wykonasz prawidłowo wszystkie czynności i utrzymujesz restrykcyjny porządek, a problem po jakimś czasie powraca, sprawdź, czy owady nie przenoszą się z sąsiednich lokali. W takiej sytuacji konieczne może okazać się odpluskwianie mieszkań w całym bloku.

Profesjonalne odpluskwianie we Wrocławiu z IPEST

Dezynsekcja stanowi jedną z głównych specjalności IPEST. Oferujemy skuteczne odpluskwianie we Wrocławiu i okolicach. Skutecznie pomożemy Ci zwalczyć problem z pluskwami w Twoim mieszkaniu, domu jednorodzinnym, biurze, sklepie, hurtowni lub innym lokalu. Zapraszamy do kontaktu – dobierzemy najlepszą metodę, dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

Potrzebujesz naszych usług?