Ukąszenia owadów osowatych są bolesne, powodują zaczerwienie i świąd skóry. Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto zadbać o to, aby pozbyć się niechcianych lokatorów ze swojego najbliższego otoczenia. Czy jednak samodzielne usuwanie gniazd szerszeni i os to dobry pomysł? Przeczytaj nasz tekst i poznaj odpowiedź na to pytanie!

Usuwanie gniazda os lub szerszeni na własną rękę – czy to dobry pomysł?

Gdzie najczęściej występują osy i szerszenie?

Osy to charakterystyczne owady z jasnożółtymi i czarnymi paskami, które chętnie zadomawiają się na strychach, w pustych miejscach pod dachami budynków, w rynnach oraz na drzewach. Uwielbiają słodkie zapachy, dlatego mogą stać się prawdziwym utrapieniem podczas wakacyjnych przyjęć w ogrodzie. Do tej samej rodziny należą szerszenie – gatunek z żółtym odwłokiem w czarne paski i rudo-czarną głową. Mogą one budować swoje gniazda w sadach i ogrodach, pod powałami czy na nieużytkowym poddaszu.

Insekty te najczęściej atakują w momencie zagrożenia. Ich ukąszenia szczególnie niebezpieczne są dla osób, które mają uczulenie na jad. Wtedy może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. W przeciwnym wypadku poszkodowanemu zaczyna brakować powietrza i się dusi. W skrajnych przypadkach, gdy nie zostanie podana adrenalina, może dojść do śmierci.

Usuwanie gniazda szerszeni na własną rękę – tego nigdy nie rób!

W Internecie krąży wiele porad, które mają pozwolić na szybkie usuwanie gniazda szerszeni na własną rękę. Nie radzimy ich jednak testować, ponieważ mogą narazić Cię na zmasowany atak agresywnych owadów.

Do metod, których NIE POLECAMY, należą:

  • palenie – w ten sposób można doprowadzić do nerwowej reakcji osobników, które znajdują się na zewnątrz i doznać bolesnych ukąszeń. Pamiętaj również, że gniazdo powstaje z przeżutego drewna. Wysuszony materiał bardzo szybko zajmuje się ogniem, dlatego możesz błyskawicznie wywołać pożar, którego nie będzie już dało się opanować,
  • zalewanie wodą – metoda ta nie jest skuteczna. Może ona jedynie sprowokować szerszenie do ataku, a i tak nie pozwoli zlikwidować domu, który owady bardzo szybko odbudują. Zupełnie nie sprawdzi się na strychu, gdzie wilgoć wsiąkłaby w płyty sufitowe,
  • strącanie – w ten sposób nie usuniesz owadów ze swojego otoczenia.

Zwalczanie szerszeni – jak się do niego przygotować?

Najważniejsze jest zaplanowanie całej operacji. Na początku sprawdź, czy na Twojej posesji rzeczywiście zagościły osy lub szerszenie. Nie pomyl ich z pszczołami, które są pożyteczne – gdy się okaże, że to właśnie ten gatunek, koniecznie wezwij straż pożarną.

Dokonałeś już oględzin i chcesz rozpocząć zwalczanie szerszeni? Przygotuj strój ochronny, który pozwoli Ci szczelnie osłonić twarz i całą głowę, ręce, nogi oraz stopy (idealny będzie specjalny kombinezon dla pszczelarzy). Pracę zacznij po zmierzchu, kiedy owady udają się na spoczynek. Zrezygnuj z latarki z ostrym światłem.

Możesz wykorzystać gaśnicę lub preparat w sprayu na osy i szerszenie, który dostępny jest m.in. w sklepach ogrodniczych. Pamiętaj, aby zachować czujność, a w razie zagrożenia, szybko poszukaj schronienia.

Pozostaw spryskane gniazdo przez całą dobę. Kolejnej nocy ostrożnie okryj je czarnym workiem z grubej folii, szczelnie zawiąż i wyrzuć do zewnętrznego kontenera, który posiada pokrywę.

Usuwanie szerszeni – dlaczego warto skorzystać z fachowej pomocy?

Osoby, które są uczulone na jad tych owadów lub obawiają się, że nie poradzą sobie z podejściem do gniazda, powinny skorzystać z profesjonalnej pomocy. Firmy z branży DDD (dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja), oferujące usuwanie szerszeni, dysponują specjalistycznymi gaśnicami. Są one wypełnione preparatem, który błyskawicznie niszczy błonkoskrzydłe przy rozpylaniu z około 5-7 m. Dzięki temu ekipa może pozostać w bezpiecznej odległości.

Usuwanie gniazda szerszeni – sprawdź naszą ofertę!

Wśród naszych usług znajdziesz szybkie i skuteczne usuwanie gniazd szerszeni we Wrocławiu. Pomożemy Ci pozbyć się niechcianych lokatorów z domu, firmy lub jej otoczenia. Dokładnie ocenimy potencjalne zagrożenie i dobierzemy środek, który pozwoli zlikwidować wszystkie dorosłe osobniki. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu – nasi pracownicy pozostają do Twojej dyspozycji.

Potrzebujesz naszych usług?