Pluskwy są trudne do zauważenia. Najczęściej pierwszym dostrzegalnym objawem są ugryzienia, których nieświadome osoby mogą nie skojarzyć z ukąszeniami pluskiew. Insekty te żerują w nocy, a za dnia kryją się w ciemnych, trudno dostępnych zakamarkach. To wszystko sprawia, że od pojawienia się pluskiew w mieszkaniu, może minąć kilka tygodni, nim zostaną zauważone.

Jak wyglądają ugryzienia pluskiew?

Ślad po ugryzieniu może być niewielki lub niedostrzegalny. Jednak w większości przypadków ugryzienia są dość charakterystyczne, chociaż mogą zostać pomylone z ukąszeniami innych owadów, np. komarów lub z reakcją alergiczną. Ukąszenia pluskiew zwykle występują w linii. Jest to spowodowane tym, że owad nakłuwa skórę w kilku miejscach, aby znaleźć odpowiadające mu naczynie krwionośne. Z tego powodu ukąszenia występują po 2 - 3 obok siebie w linii. Mogą również być ułożone w trójkąt. Ugryzienia przybierają formę czerwonych punktów powodujących uporczywe swędzenie skóry. Wokół nich może pojawić się rumień. Przez to, że pluskwy żerują w nocy, rzadko się zdarza, by zauważyć moment, w którym dochodzi do ukąszenia. Ślady po ugryzieniach pojawiają się na odsłoniętych w czasie snu częściach ciała. 

Ślady pluskiew widoczne w mieszkaniu

Pluskwy są bardzo małe i kryją się w trudno dostępnych, niewielkich szczelinach. Dlatego do pozbycia się ich konieczne jest profesjonalne odpluskwianie. Jeśli dostrzegło się charakterystyczne ukąszenia, koniecznie trzeba przejrzeć materac w poszukiwaniu owadów. Mają one wielkość 5 - 6 mm, są płaskie, brązowe, lub w kolorze krwi, mają parę czułek. Ich jaja są koloru białego. Ślady pluskiew najbardziej widoczne są na jasnej pościeli. Insekty te mogą zostawiać plamy krwi na prześcieradle, a także odchody w postaci czarnych lub czerwonych kropek. Innym śladem, który mogą zostawić pluskwy, są wylinki i martwe osobniki. Owady te są dość delikatne, co może sprawić, że w nocy zostaną przypadkiem zgniecione.
Charakterystycznym objawem, jest specyficzny zapach, który pluskwy wydzielają w celu wabienia innych osobników. Jest on słodki, przypomina zapach zgniłych malin, kolendry czy słodkich migdałów. 

Potrzebujesz naszych usług?