Fumigacja jest jednym ze sposobów walczenia ze szkodnikami. Tak samo, jak wszystkie sposoby likwidowania owadów, jest nieszkodliwa dla ludzi i środowiska pod warunkiem, że wykonują ją profesjonaliści. Fumigację wykorzystuje się głównie do zwalczania owadów występujących w drewnie. Do tego zabiegu do niedawna używany był bromek metylu, który miał negatywne działanie na ozon w stratosferze. Obecnie został zastąpiony fosforowodorem.
Jak przebiega proces fumigacji?
Fumigacja polega na zwalczaniu owadów i gryzoni za pomocą substancji chemicznych w postaci dymu, pary lub gazu. Zabieg ten daje wysoką skuteczność działania przy jednoczesnej neutralności dla odkażanego materiału. Fosforowodór jest 1,2 razy cięższy od powietrza, więc bez problemu się z nim łączy. Skutecznie penetruje fumigowane przedmioty. Po skończonym zabiegu można go w łatwy sposób wywietrzyć, nie pozostawia również pozostałości w towarze.
Fumigację najczęściej wykonuje się poprzez namiotowanie. W trakcie tego procesu zamyka się fumigowany obiekt w szczelnym opakowaniu, do którego wtłaczany jest pod ciśnieniem fosforowodór.
W przypadku budynków proces fumigacji trwa od 7 do 21 dni i w tym czasie obiekt musi być wyłączony z użytku.
Zapraszamy do skorzystania z usług dezynsekcji we Wrocławiu. Przeprowadzamy proces fumigacji w sposób bezpieczny i skuteczny.
Gdzie wykorzystuje się fumigację?
Zabieg fumigacji wykorzystuje się w wielu gałęziach gospodarki. Jest przydatny m.in. w przemyśle drzewnym, ogrodnictwie, rolnictwie, przetwórstwie, budownictwie, transporcie. Zabieg ten wykorzystuje się do zwalczania owadów, które zagnieździły się w miejscach trudnych do odkażenia w inny sposób, np. w drewnianych budynkach zabytkowych. Jest to idealna metoda do zwalczania owadów znajdujących się w drewnie, takich jak spuszczel pospolity czy kołatek domowy.
Fumigacja jest wymagana prawnie w transporcie międzynarodowym niektórych towarów. Wymóg dotyczy m.in. przewożenia drewna poza granicami Unii Europejskiej oraz między niektórymi krajami członkowskimi. Ma ona na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się szkodników do innych krajów.